Hakkımızda

Swing Istanbul, başta Lindy hop olmak üzere jazz müziğinin altın çağı olarak adlandırılan swing dönemine ait danslara adanmış Türkiye’nin ilk dans stüdyosudur.

2008 yılının Haziran ayında Türkiye’de Hakan Durak’ın verdiği ilk Lindy hop dersleri ve gerçekleştirdiğı diğer atölye çalışmalarının ardından gelen düzenli derslerden sonra Swing Istanbul, Mayıs 2010 yılında kendi stüdyosunu hizmete açtı.

Stüdyomuzun amacı hem bu dönemde kısıtlı bir kitle tarafından yapılan Lindy hopu daha iyi tanıtmak, Lindy hop dansçılarına kendi stüdyolarında geniş bir çalışma imkanı tanımak hem de diğer swing danslarını da ön plana çıkarmaktır.

Stüdyomuzun odak noktası Lindy hop olmakla birlikte Charleston, Balboa, Collegiate Shag ve Authentic Jazz dersleri de verilmektedir.
Grup derslerinin yanında, haftanın iki günü serbest pratik saatleri, çalışma atölyeleri, sokak gösterileri ve dansları düzenleyen Swing Istanbul, yurt dışından yılın belli dönemleri dünyaca tanınmış misafir eğitmenler getirmekte ve her Cuma hem stüdyomuzda hem de özellikle Beyoğlu’nun popüler eğlence mekanlarında canlı müzik ve/veya hem Türk hem de uluslararası deneyimli Dj’lerle gerçekleştirilen dans geceleriyle Lindy hop dansçılarının buluşma mekanı olmayı sürdürmektedir.

Ayrıca her sene Eylül ayında yapılan Türkiye’nin tek uluslararası Lindy hop festivali olan Orient Lindy Express (http://www.orientlindyexpress.com) ile bu alanda swing dansı severlere dünyaca ünlü Lindy hop dansçılarından ders alma fırsatı verip swing dünyasının günümüzdeki en ünlü orkestralarının çaldığı melodilere danslarıyla eşlik etme zevkini yaşatarak çok geniş ve kapsamlı bir hizmet sunmaktadır.