Lindy Hop

Lindy hop 1920′li yılların sonunda Harlem, New York’ta bir sokak jazz dans türü olarak ortaya çıkmış Afrika kökenli bir Amerikan dansıdır. Kökleri Charleston, breakaway, texas tommy ve cakewalk gibi diğer siyah Amerikan danslarına dayanan Lindy hop swing müziğiyle birlikte gelişmiştir.

Lindy hop ilk eşli swing dansı olmasının yanı sıra kendinden sonra gelen tüm swing danslarının atasıdır da denebilir. Özellikle 2. dünya savaşı sonrası ortaya çıkan ve swing müziği dışında müziklerle yapılan Boogie Woogie, Rock’n’Roll, Jive, East Coast Swing, West Coast Swing gibi danslar Lindy hop dansının karmaşık olan ritmlerinin sadeleştirilmesi ve kendi müziklerine uyarlanması ile yapılmaya başlanmıştır.

Gelişim sürecinde siyahi dansçılar arasında o yıllarda rağbet gören bazı eşli ve solo dansların hareketleri ve bunların doğaçlamaları ile Avrupai tarzdaki 8 vuruşlu eşli dansların birleştirilmesi en büyük rolleri oynamışlardır. Bu durum yine 8 vuruşlu bir ritimde yapılan en temel figürlerinden biri swing-out’ta da kendisini göstermektedir. Bu figürün kapalı pozisyonunda, avrupa salon danslarında olduğu gibi birbirini bir nebze olsun kucaklar biçimde pozisyonda, açık pozisyonunda ise Afrika kökenli danslarda olduğu gibi doğaçlamaya özgürlük sağlayacak şekilde duruşlardan oluşur.

Lindy hop ismi 20-21 Mayıs 1927′de New York’tan Paris’e Atlas Okyanus’unu dünya tarihinde ilk kez uçarak geçen Charles Lindhberg’e (nam-ı diğer Lucky Lindy) atfen verilmiştir. Zaten bu dönemde büyük bir üne kavuşan Charles Lindhberg’in ismi bir çok günün modasını oluşturan şeye verilmiştir. Fakat bu dansın isim babası aynı zamanda Lindy hop’un ilk dansçılarından sayılan Shorty George (Snowden)’dır.

Shorty George’un belirttiğine göre Lindy hop’a henüz bir ad takılmadan ve Lindhberg Amerika’dan Avrupa’ya bir nevi hoplamadan çok önceleri bile herkesin ağzında ”Hop” sözcüğü vardır. 17 Haziran 1928 tarihinde o dönemlerde sıkça yapılan dans maratonlarından birinde basın mensupları da yer alır, Shorty George’un yaptığı figürlere dikkat kesilen gazetecilerden biri kendisinin hangi dansı yaptığını sorması üzerine George Snowden çok fazla aldırış etmeden ”We hop like Lindy did” (Lindy gibi hopluyoruz) der. Ertesi gün çıkan manşetleri ”Lindy hop çılgınlığı” başlığı süsler ve böylece isim bulunmuş olur.

İlk başlarda Shorty George, Big Bea, Leroy Stretch Jones, Leon James, Little Bea adlı dansçıların önderliğinde giden Lindy hop bir süre sonra tam sihrini yitirir gibi olmaya başladığı anda ortaya çıkan genç dansçılar yeni bir soluk kazandırmışlardır. Bunların arasında Al Minns, Norma Miller, Russel Williams, Pepsi Bethel, Joe Daniels sayılabilir. Ama Lindy hop tarihi açısından en önemli iki isim Frankie Manning ve Freida Washington’dır. Bu ikili eşli dans tarihindeki ve Lindy hop’un karakteristiği haline gelenilk akrobatik hava hareketlerini gerçekleştirmiş ve bu konuda çığır açmışlardır.