İnek Öğrenciler Neden Dans Ediyor?

Her şeyden önce başlıkta kullanılan sıfat için okuyucudan özür diliyorum, ancak bazı kavramları kalıpların dışında tarif etmek çok kolay olmayabiliyor takdir edersiniz ki.

Bu yaz Polonya’da bir lindy partisinde denk geldiğim İsrailli bir dans hocası mühendis olduğumu öğrendikten sonra “Yıllardır dünyanın neresinde, kime sorsam benzer cevaplar alıyorum, herkes yarı zamanlı dansçı, neden swingcilerin profili böyle sence?” diye sormuştu. Mühendisim dediysek daha iki hafta önce mezun olmuştum, lindy hopa başlamamın da dört beş ayı ya var ya yoktu. Açıkçası içimden geçen “Swingcilerin profili böyle miymiş ki?” olmuştu. Daha önce hiç sorgulamadığım bu durum için, belki de işteyken yapmamız gerekenler tıpkı bir sevgili gibi sadece onlarla ilgilenmemize olanak verdiğinden geri kalan zamanımızda bambaşka bir şey yapmak istiyoruz, gibi afili bir cevap uyduruvermiştim. Bu cevap için savunmam en azından karşı tarafı güldürmeye yetmiş olması.

super-woman-post-image

Öte yandan herkesin az çok birbirini tanıdığı Swing İstanbul camiamızda da birçok kez içten içe övünülerek bahsedildiğine tanık olduğum bir şey var: “Ortam çok güzel, herkes çok iyi, ne kadar da uyumluyuz değil mi? Bunca iyi insan nasıl bir araya gelmiş acaba?” Bunu ben de yapıyorum; dansa başlamayı düşünen arkadaşlarıma çok benzer cümlelerle anlatıyorum ortamı. “İyi”nin altını kendinize göre doldurabilirsiniz tabii, herkes farklı bir yerinden bakıyor ama insan düşünmeden de edemiyor ortak payda nedir diye.

Gelgelelim “Kabul edelim, hepimiz ineğiz…” diye başlayıp “…bir ailem var. Ben buraya aitim! Benim insanlarım!” idrakıyla devam eden bir yazıyla karşılaşınca artık Türkçe’mize kazandırmamak olmazdı. Rebecca Brightly, “Dance World Takeover” adlı bloğundaki “Top 10 Reasons Every Nerdy Person Should Learn to Dance” adlı yazısında yıllar yılı kendini çizginin dışında konumlandırdıktan sonra bir gün, daha lindy hopun çaylağıyken katıldığı bir dans yarışmasında çevresindeki yüzlerce dansçının kendisiyle aynı yollardan geçerek büyüdüğünü fark ettiği anı anlatıyor.

Bütün gözler sunucudaydı, o ise biraz eğlenmeye karar vermişti.

“Lisede futbol takımı kaptanıydıysanız el kaldırın!” dedi. “Kimse?” Etrafıma baktım, hiç el göremedim. “Amigo kızlar? El kaldırın!” Birkaç el havaya kalktı. Bu can sıkıcı sorularla nereye varacağını merak etmeye başladım.

“Lisede kim bir grupta çaldı? Kim tiyatro kulübündeydi?”

BEN! Ben çaldım grupta! Tiyatro kulübünün de BAŞKANIYDIM! Çığlık atıp iki elimi de güzelce havaya kaldırdım.

Odadaki herkesin aynı şeyi yapmasından ötürü şaşkındım.

Lisedeyken bir grupta çalma, tiyatro kulübüne katılma, ve daha birçok popüler olmayan aktiviteyi bağırırken insanlar hep bir ağızdan, herkesten farklı olduğu düşüncesinin aksine, kendi insanlarının o odada bulunduğu anlıyor; dansta daha iyi olamayacaksa da artık asla bırakamayacağını.

Biz de varsayalım hepimiz ineğiz, e neden dans edelim ki? Neden doluştuk lindy hop sınıflarına? Brightly’nin bu konuda 10 süper eğlenceli fikri var:

10. Dans etmek kafanızın içinden çıkmanıza yardım eder.

Düşünmek iyi güzel de bazen de eğlenceli şeyler yapmak gerek demiş yazar, anlamsız işler, sırf canımız istiyor diye yapılan işler.

 9. Kuralları belli sosyal bir ortam.

Bir partiye gidip etrafta yapacak bir şey bulmaya çalışarak gergin gergin dolanmaktansa, sıkıcı muhabbetler etmek zorunda kalmaktansa, biz, bir şey yapıyoruz. Birini dansa kaldırıyor, bir iki dakika dans ediyor, teşekkür ediyor ve bir diğer kişiyle devam ediyoruz. Lindy hop mükemmel bir sosyal aktivite bu açıdan. Canımız istemiyorsa daha fazla konuşmuyoruz bile.

 8. Sporun eğlenceli hali.

SPOR? EĞLENCE? Saçma sapan “bu eski hileyle hemen kilo verin” reklamlarına lindy hop ders video linkleri eklemeliler diye öneride bulunmuş yazar. Özellikle ilk başlarda, bütün dikkatimizle adım çalışırken nasıl da nefes nefese kaldığımız düşünülürse, gayet mantıklı.

 7. Sonunda, güzel giyinmeyi öğrenmek için bir sebebiniz var.

Çoktan biliniyorsa da uygulamaya geçirmek için. Bu madde önemliydi, çünkü:

 6. Dans etmek sizi seksileştirir.

Bu konuda bilimsel bir çalışma bile varmış.

 5. Kendiniz gibilerle tanışırsınız. Gerçekten.

Dans edenlerin büyük kısmı inek kategorisinde, bizler bilgisayar programcıları, hemşireler, fizikçiler, mühendisler, yönetici asistanları, diplomalı çaycı kahveciler… neredeyse yarımız bilişim sektöründe çalışıyor demiş Rebecca, bu oran bizim ülkemiz için nasıldır, bilemiyorum ama bir şeylere değer verme huyumuzdan, inatçılığımızdan, lindy hopu kafaya takmış olmamız da muhtemel.

 4. Dansçı olmak özgüveninize özgüven katar.

Toplum içinde dans etmek için alkole ihtiyaç duyanların ya da belli hareketlerin dışına çıkamayanların aksine bizim ihtiyacımız olan tek şey, güzel müzik. Ne zaman bir grup insanın yanında kendini gergin hissetse, diğer insanları, tavandan düşen bir disko topundan koşar adım kaçarken hayal edermiş Rebecca. Ben de deneyeceğim, bu görüntünün yüzümü güldüreceği kesin.

 3. Toplum onaylı dokunma (He heeeyt!)

Dokunmanın ve dokunulmanın –öhöm, seksle alakalı değil sayın okuyucu, konuya dönelim!- normal olduğu bir ortam oluşturur lindy hop. Lindy hoptan sonra sarılma konusunda da daha iyileştiğini söylüyor Rebecca. Bu maddenin takdirini herkes kendi tecrübesine dayanarak yapsın bakalım.

 2. Dünya üzerindeki en havalı uğraş.

Eh, sonuçta havada taklalar attığımızı herkes bilir. Dans etmeyen arkadaşları tarafından cool olmadığı düşünülen var mı aramızda?

 1.Dans etmek inekleyebileceğiniz başka bir konu.

Her şey dönüp dolaşıp buna geliyor işte. Temel adımları bir haftasonunda öğrenebilir, birkaç ayda da rahatça dans edebilirsiniz. Ama lindy hopta ustalaşmak azim ve ayrıntılara önem vermeyi ister. Varsayalım hepimiz ineğiz diye başlamıştım, değil mi?

Kaynakça:

http://rebeccabrightly.com/top-10-reasons-nerdy-person-learn-dance/

google+

linkedin

Leave a Reply

Widget Area

This section is widgetized. To add widgets here, go to the Widgets panel in your WordPress admin, and add the widgets you would like to Right Sidebar.

*This message will be overwritten after widgets have been added